Léčebné konopí
"Není na světě bylina, aby na něco nebyla."
Konopí seté (Cannabis sativa) je
rostlina, která se již od dob starověkých Egypťanů využívala k léčbě i k různým rituálům. V Českých zemích sloužila jako přadná rostlina, olejnina, pícnina a v textilním průmyslu k výrobě kanafasu.
S rozvojem výzkumu endokanabinoidního systému (endokanabinoidomu) u savců a člověka ve 20. století a objevem širokého spektra účinných látek obsažených v konopí, se stává léčebné konopí zdrojem pro extrakci právě těchto účinných látek k léčbě a zmírnění symptomů určitých onemocnění. V České republice může v indikovaných případech předepsat léčebné konopí neurolog, psychiatr, revmatolog, ortoped aj. specialista.
V naší ordinaci předepisujeme léčebné konopí připravené v lékárně k perorálnímu užívání (v kapslích) k zajištění celkových účinků u různých onemocnění (např. chronická neztišitelná bolest, svalové napětí, třes, neuropatie) nebo k přípravě masti k lokálnímu (topickému) ošetření bolestí páteře, kloubů, svalů. Díky této "přídavné léčbě" (ad -on) u některých pacientů lze i snížit či jinak upravit dávkování jejich chronické analgetické medikace.
K léčbě se využívají sušené samičí květy nebo extrakt s různým poměrem složek CBD a THC k přípravě individuálně připravovaného léčivého přípravku (IPLP) v různých formách, například kapsle, masti, kapky nebo různě volně prodejné extrakty s obsahem CBD, THC. Česká republika je jedna z mála zemí, která má legislativně ošetřené komerční pěstování konopí a jeho možnou preskripci k léčebným účelům.
V neurologii můžeme léčebné konopí předepisovat jako podpůrnou léčbu chronické neztišitelné bolesti včetně bolesti spojené s degenerativním onemocněním pohybového aparátu, neuropatické bolesti, spasticity, mimovolních kinez, tremoru při m.Parkinson a dalších neurologických symptomů souvisejících s neurologickými onemocněními nebo např. po traumatu mozku, míchy atd.
Onemocnění, která vylučují užívání léčebného konopí při systémovém podání, tj. perorálně (kapsle, kapky aj.)
- psychóza, zejména u pacientů s genetickou predispozicí, kde v rodinné anamnéze mají psychiatrické onemocnění typu schizofrenie nebo bipolární porucha (u psychiatrických pacientů konzultujeme možnosti s ošetřujícím psychiatrem).
- srdeční poruchy, protože konopí může mít dočasný, ale silný vliv na srdeční tep a krevní tlak (proto se snažíme u kardiaků konzultovat ošetřujícího internistu nebo kardiologa).
- těhotenství a kojení, protože THC může mít negativní vliv na vývoj plodu. THC je vylučováno do mateřského mléka.
- jaterní poruchy, protože játra jsou orgánem, který zpracovává kanabinoidy
- závislost – u pacientů, kteří měli dříve potíže se závislostmi mohou vyšší dávky vést k podpoře rozvoje závislosti, ojediněle i k neklidu, podrážděnosti a nespavosti.
Omezení užívání léčebného konopí
- v těhotenství a kojení se nedoporučuje
- kouření konopí se nedoporučuje, lze nahradit inhalací z vaporizéru (rychlý nástup, ale krátká doba účinku).
- při cestování se ujistěte, že je legální vzít si léčebné konopí s sebou do země, kam cestujete
- řízení dopravních prostředků a obsluha strojů – jako možný nežádoucí účinek léčebného konopí se může vyskytnout ospalost, závratě, eventuelně krátkodobé ztráty vědomí
- konopí patří mezi návykové látky a je třeba omezit výkon některých činností, při kterých by mohl být ohrožen život nebo zdraví lidí nebo způsobena škoda na majetku, tj. řízení dopravních prostředků, výkon některých zaměstnání, zejména bezprostředně po požití léčebného konopí
- na léčebném konopí může vzniknout závislost
- konopí pro léčebné účely podléhá ustanovením zákona o návykových látkách
Nežádoucí účinky léčebného konopí
- léčebné konopí je dobře snášeno, většinou postačuje již malá dávka k úlevě od obtíží, nejčastěji předepisujeme 0,0625 g nebo 0,125 g v 1 kapsli na noc
- nežádoucí účinky byly pozorovány spíše u vyšších dávek, ve výjimečných případech, nebo při kombinaci s alkoholem nebo alkoholu podobnými látkami
- nežádoucí účinky jsou většinou mírné a odezní během několika dní
- v začátku léčby konopí je vhodné, aby byl pacient pod dohledem poučené osoby, např. rodinného příslušníka, který by byl na blízku v případě nepříjemných pocitu nevolnosti, zvracení, k čemuž dochází u prvouživatelů a po relativně krátké době se stav upraví a jen výjimečně se tyto obtíže mohou opakovat.
- mezi nežádoucí vedlejší účinky patří stav euforie, pocit uvolnění, zrychlený srdeční tep, nekontrolovatelné výbuchy smíchu, změny vnímání okolí, suchost v ústech, zarudlé oči (nejčastěji únava, točení hlavy)
Úhrada z veřejného zdravotního pojištění
Od 1.1.2020 má pacient nárok na úhradu 90% z ceny IPLP (tj. 1 balení masti nebo 1 balení kapslí) pro konečného spotřebitele u 30 g konopí pro léčebné použití, případně možnost úhrady vyššího množství konopí pro léčebné použití na základě schválení revizním lékařem.
Revizní lékař může na základě odůvodnění předepisujícího lékaře schválit úhradu léčivého přípravku i v množství přesahující měsíční úhradový limit 30 g konopí pro léčebné použití, pokud to vyžaduje zdravotní stav pojištěnce, nejvýše 180 g měsíčně.
Více na: https://sukl.gov.cz/verejnost/leciva/konopi-informace-pro-verejnost/