EEG


V naší neurologické ambulanci provádíme EEG vyšetření: nativní a po spánkové deprivaci.

Co znamená zkratka EEG? Jde o elektroencefalografii, tj. metodu umožňující registrovat elektrickou aktivitu mozkové kůry z povrchu kůže hlavy. Využívá se jako pomocná diagnostická metoda u různých stavů a onemocnění, např. epilepsie, poruchy vědomí, bolestí hlavy, neurodegenerativních onemocnění, neuroinfekce, nádory, následky po úrazu mozku, po operaci mozku aj. 

Vyšetření provádí vyškolená zdravotní sestra v naší EEG laboratoři. Vyšetření není bolestivé. Sestává z nasazení čepice s elektrodami a nanesení speciálního gelu na pokožku hlavy. Vyšetření trvá cca 30 minut. Probíhá vleže na lůžku, sestřička Vám bude dávat instrukce, kdy máte zavřít, otevřít oči, dýchat nosem, ústy. Během vyšetření se využívá fotostimulace (pacient je při zavřených očích osvětlen blikajícím světlem o různé frekvenci). EEG graf vyhodnocuje lékař.

EEG vyšetření může podstoupit těhotná žena i pacient/ka s kardiostimulátorem.

Před vyšetřením EEG doporučujeme:

  • Večer před vyšetřením si umýt vlasy a pokožku hlavy, nepoužívat lak, tužidlo ani gel na vlasy.
  • Večer před vyšetřením neužít léky na spaní.
  • Před vyšetřením musí být pacient střízlivý a vyspalý.
  • V den vyšetření si s sebou vezměte ručník.

U pacientů, kteří jsou indikovaní k EEG vyšetření po spánkové deprivaci, je příprava před vyšetřením následující: pacient celý den nespí. Od 24:00 do 4:00 pacient může spát. Velkou únavu či ospalost hlaste sestřičce před vyšetřením.